Nový čas vyhorel

Autor: Marek Šefčík | 30.5.2010 o 13:54 | (upravené 30.5.2010 o 18:01) Karma článku: 12,45 | Prečítané:  2715x

Ani takéto plamene mu však neublížia. Čitateľov je furt dostatok.

Pohľad z nádvoria na veže baziliky.Pohľad z nádvoria na veže baziliky.Róbert Kekiš

Neodpustím si na úvod jedno prirovnanie. Fico môže robiť čo len chce. Môže okrádať, kryť zlodejov, nadávať novinárom, neodpovedať, nekomunikovať, môže sľubovať a neplniť, môže v pohode s rozbehom pľuť ľuďom do ksichtov a s jeho preferenciami to ani nepohne. Bulvár môže písať čo len chce. Ak píše o politikoch, verejne činných osobách, "celebritách" je to zčasti daň za to, že sú na výslní. Aj tak by si mal informácie overovať. Ak ale píše o bežných jednoduchých ľuďoch nepravdivo a poškodzuje ich meno, čím si to tí ľudia zaslúžili? Napriek tomu, že často vychádza na povrch zavádzanie a klamstvo, ktorým bulvár operuje, má stále dostatok čitateľov. Ba čo viac, sme spoločnosť, ktorej sa páčia "splašky" v novinách, či na internete. Vyhľadávame smrť, krv, nešťastie iných. Priťahujú nás titulky, ktoré ohlasujú škandály konkrétnych osôb, dívame sa v televízii s potešením na afektované opice v tanečných a iných súťažiach, ktoré lámu rekordy sledovanosti. Toto sú naše vzory. A sme radi, že majú sexuálne, majetkové, rodinné aféry, pretože si tým ospravedlňujeme svoje vlastné prehrešky.

Môj titulok nad týmto článkom je bulvárny. Áno, možno pritiahne nejakého čitateľa navyše, ale to nie je cieľom. Potrebujem len ukázať "hyenám", ako si robia svoju robotu.

Áno, Nový čas vyhorel. Nielen teraz. Často. Na celej čiare. "Sklovskej ide Cirkev po krku: Nechceme ťa tu!" Toto hlási ich palcový titulok. Bez zisťovania skutočností, bez skúmania reality. Ide o článok, v ktorom je len malý zlomok pravdy. Ostatné je špinavá pracovná metóda - lož a zavádzanie. A v podobnom duchu to vyšlo i v iných médiách.

Na tomto mieste by som chcel mnohé objasniť a vysvetliť. Mám rád pravdu a chcem za ňu bojovať. Aj takto.

Učím na gymnáziu v Šaštíne-Strážach, ktoré sídli v objekte, kde bol aj koncert. Poznám osobne miestneho farára Jozefa Zachara. O koncerte i o všetkom, čo sa odohralo okolo neho som sa s ním pozhováral. Priznal, že za ním prišli pred časom organizátori koncertu a presvedčili ho, aby sa koncert uskutočnil v bazilike. Povedal, že bolo vtedy chybou, že sa presvedčiť dal a privolil. Lenže takýto krok musel ešte konzultovať s Arcibiskupským úradom v Bratislave. A odtiaľ prišlo stanovisko, ktorého predmetná vec znie takto:

Národná bazilika Sedembolestnej Panny Márie je posvätným miestom, na ktorom sa uchováva Najsvätejšia sviatosť Oltárna, a ktorý slúži na vykonávanie alebo napomáhanie božského kultu, nábožnosti a náboženstva. Vzhľadom na posvätnosť miesta nesúhlasime s plánovaným koncertom v Národnej bazilike Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Bulvár napísal, že koncert bol zrušený. Dokonca, že ho zrušil miestny farár. To nie je pravda. Po obdržaní záporného stanoviska z Arcibiskupského úradu, farár Jozef Zachar aktívne hľadal iné možnosti, ako by sa koncert mohol predsa len uskutočniť. Nádvorie tesne vedľa Národnej baziliky, obklopené historickým komplexom bývalého kláštora bolo veľmi dobrou voľbou. 8 rokov som v Šaštíne a zažil som koncerty na tomto nádvorí. Atmosféra a prostredie sú výnimočné. Jediný problém by bolo počasie. No to, vďaka Bohu, vyšlo v piatok večer perfektne. Je pravdou, že som zažil aj "koncerty" priamo v bazilike, ale to nešlo o koncerty v pravom slova zmysle. Šlo o gospelové kapely, ktoré v svojich piesňach chvália a ďakujú Bohu a spoločne s účastníkmi sa v rámci vystúpenia modlia a meditujú...

Smiešnym paradoxom v tom bulvárnom článku je aj vyjadrenie samotnej speváčky, ktorá o sebe tvrdí, že je súdna... Toto myslím jasne vystihuje prilepená fotografia pri spomínanom článku, kde si súdne obliekla šaty, z ktorých sa jej po svete rozhliada jeden z jej prsníkov :)

Sisa Sklovská dodala ešte, že koncert sa predsa uskutoční "...v záhradách vedľa tej baziliky. Zabezpečil to starosta. Dúfam, že pána farára na koncerte stretnem a osobne mi to vysvetlí."

Mesto Šaštín-Stráže nemá starostu. Má primátora. V čase koncertu malo len zastupujúceho primátora nakoľko primátor zomrel. A voľby na pozíciu primátora boli práve deň po koncerte. Zastupujúci primátor sa mohol, s prepáčením, aj na hlavu postaviť a v jeho moci nebolo nič zabezpečiť. Nemá priamy dosah na objekt baziliky, ani na to nádvorie. Zopakujem, že don Jozef Zachar bol tým, ktorý chcel, aby sa koncert uskutočnil a ponúkol náhradné riešenie.

A že sa Sisa chcela stretnúť s farárom? Nie. Ani ona, ani nikto z jej ľudí ho nevyhľadal. A Jozef zachar bol tam. Oni ale nechcú diskutovať. Im práveže vyhovuje takáto medializácia. Sisa takmer svätica a Cirkev na čele s miestnym farárom tí, čo jej ubližujú. Takto to mnohým vyhovuje. Bulváru, celebritám, nám. A to, že bolo poškodené dobré meno akéhosi kňaza? To je jeho vec. Dobre mu tak...

Napriek všetkej tej medializácii som sa stretol s Jozefom Zacharom tesne po koncerte a on hovoril skôr v pozitívach. Stáli sme pri aute, do ktorého technici skladali posledné súčasti aparatúry z nádvoria a on mi povedal, že to dopadlo dobre. Chválil počasie i výkon speváčky. Odhadol počet ľudí, ktorí prišli na 400 až 450. Necíti žiadnu zlosť, a poctivo priznal, že pochybil aj on. Vtedy, keď sa dal na začiatku presvedčiť a neskôr to musel stiahnuť. Mrzí ho len prekrútenie pravdy a nemiestne vstupy speváčky počas koncertu, ktorá sa vyjadrila, že ju sleduje inkvizícia.

Nesleduje, ale asi to niekomu takto vyhovuje...

 

(foto v perexe: kvietok na nádvorí autor: Róbert Kekiš)

 

Doplnenie 30.5.2010 18:00 :

V článku spomínam Nový čas, ktorému patril ešte pred nedávnom portál topky.sk, kde sa spomínaný článok (okrem iného) objavil. Topky.sk už spadajú pod zoznam.sk. To som sa dozvedel pred chvíľou z reakcií pod článkom.
Ospravedlňujem sa za nepresnosť Novému času. Ich "nadýchaná" verzia je tu. Pod článkom na topkách je podpísaná Alena Kvasnicová.
Kritiku bulváru a svoje upresnenia však neberiem späť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Zdanenie bitcoinu, menej výhodné sporenie. Čo chystá Kažimír

Zdania obchody, keď spotrebiteľ platí za tovar kryptomenami a stavebné sporenie bude ešte menej výhodné.

SVET

Babiš nedostal dôveru, vládnuť môže roky. Čo čaká Česko?

Český premiér vedel, že hlasovanie o dôvere prehrá.

KOMENTÁRE

Precenili Slováci v roku 1993 nadchádzajúcu zmenu?

Ako si spoluzakladateľ Slovak Spectator spomína na rozdelenie.


Už ste čítali?